NewsPhysical Education

ALNS Success at the Hampshire Schools Swimming Championships

Swimming PoolFour of our Year 9 and Year 10 students competed at the Hampshire Schools Swimming Championships on 13th November at Waterlooville, along with 78 other schools in Hampshire. 

The four swimmers from ALNS were all competing in the intermediate group (Years 9 & 10) together in a joint age group. 

Representing ALNS in the pool, we had:

  • Alexander Edge 
  • Alesha Lee  
  • Rhianna Pedwell  
  • Liam Budd  

 

Our students were exceptional in a variety of events, picking up a medals along the way – the results can be seen below.

Congratulations to all four students for their fantastic achievements.

Miss Rennison
PE Department

 

 

 

Results for Admiral Lord Nelson

Event 103C: Girls Intermediate 100m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
3 Alesha Lee 02 Admiral Lord Nelson 1:02.70 538 30.37
15 Rhianna Pedwell 03 Admiral Lord Nelson 1:06.95 442 30.51

Event 105C: Girls Intermediate 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
2 Alesha Lee 02 Admiral Lord Nelson 2:30.40 498 36.33 1:14.91 1:53.90

Event 106C: Boys Intermediate 200m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
1 Alexander Edge 01 Admiral Lord Nelson 2:45.94 383 37.12 1:19.22 2:02.33
6 Liam Budd 03 Admiral Lord Nelson 2:58.27 309 41.16 1:25.93 2:12.24

Event 108C: Boys Intermediate 100m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
6 Alexander Edge 01 Admiral Lord Nelson 1:07.77 377 32.91

Event 110C: Boys Intermediate 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
6 Alexander Edge 01 Admiral Lord Nelson 2:07.84 470 29.98 1:02.73 1:36.27

Event 111C: Girls Intermediate 200m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
2 Rhianna Pedwell 03 Admiral Lord Nelson 2:41.37 407 35.55 1:16.42 1:58.32

Event 201C: Boys Intermediate 200m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
13 Liam Budd 03 Admiral Lord Nelson 2:41.49 313 37.05 1:19.32 2:04.69

Event 203C: Boys Intermediate 100m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
6 Alexander Edge 01 Admiral Lord Nelson 1:00.46 411 29.28

Event 204C: Girls Intermediate 100m Butterfly

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
6 Alesha Lee 02 Admiral Lord Nelson 1:12.30 431 32.96
9 Rhianna Pedwell 03 Admiral Lord Nelson 1:14.44 395 35.00

Event 205C: Boys Intermediate 200m Backstroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
3 Alexander Edge 01 Admiral Lord Nelson 2:23.37 405 34.47 1:10.60 1:47.12

Event 207C: Boys Intermediate 100m Breaststroke

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m
11 Liam Budd 03 Admiral Lord Nelson 1:25.55 275 41.85

Event 209C: Boys Intermediate 400m Individual Medley

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m 200m 250m 300m 350m
6 Liam Budd 03 Admiral Lord Nelson 6:15.80 246 42.31 1:30.63 2:21.05 3:10.12 4:02.14 4:51.38 5:35.71

Event 210C: Girls Intermediate 200m Freestyle

Place Name YoB Club Time FINA Pt 50m 100m 150m
3 Alesha Lee 02 Admiral Lord Nelson 2:15.31 549 31.59 1:06.13 1:41.78